Kontakt
Monika Bartoszak
Kierownik ds. Relacji Inwestorskich
gsm: +48 510 183 993
e-mail: Monika.Bartoszak@lug.com.pl
2015
Raport roczny
Grupy Kapitałowej LUG S.A.
Kierownik ds. Relacji Inwestorskich
gsm: +48 510 183 993
e-mail: Monika.Bartoszak@lug.com.pl
Rok 2015 to czas ambitnych projektów z zakresu rozwoju organicznego oraz działań wzmacniających naszą obecność na międzynarodowym rynku profesjonalnych opraw oświetleniowych.
Ryszard Wtorkowski
Prezes Zarządu LUG S.A.
53%
przychodów
z eksportu
Spółką dominującą jest LUG S.A. realizująca funkcje zarządcze i kontrolne wobec pozostałych podmiotów zależnych.
Spółka powstała w 1989 roku w formie spółki cywilnej. Obecnie posiada 100% udziałów w spółkach zależnych, z wyjątkiem spółki LUG do Brazil Ltda., w której udział wynosi 65%.
100%
udziałów
Spółka zależna LUG Light Factory Sp. z o.o. dnia 01.08.2008 r. przejęła dotychczasową działalność realizowaną przez Emitenta i zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i produkcją oraz sprzedażą opraw oświetleniowych.
100%
udziałów
Spółka LUG GmbH od 11.09.2008 r. jest elementem zagranicznej organizacji handlowej Grupy Kapitałowej LUG S.A. i skupia się na sprzedaży oraz promocji produktów na rynku niemieckim.
65%
udziałów
W dniu 29.06.2012 r. do Grupy dołączyła nowo założona spółka LUG do Brazil Ltda. Cele rozwojowe Grupy Kapitałowej LUG S.A. wsparte gruntowną analizą perspektyw brazylijskiej gospodarki były kluczowym czynnikiem decyzji o założeniu spółki w jednym z najważniejszych ekonomicznie i najbardziej znaczącym pod względem inwestycji kraju. Celem nowej spółki w Grupie Kapitałowej LUG S.A. jest wzmocnienie obecności firmy na rynkach Ameryki Południowej.
100%
udziałów
LUG Lighting UK Ltd. Powstała 10.09.2013 roku. Wcześniej, od około 2 lat sprawnie funkcjonowało biuro handlowe firmy LUG w Londynie. LUG Lighting UK Ltd stanowi bazę do dalszego rozwoju sprzedaży na rynkach Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także pozwoli wypracować kompetencje niezbędne do stworzenia centrum konsultacyjno-handlowego LUG. Zakończenie kwestii formalnych i rozpoczęcie działalności operacyjnej zostało zsynchronizowane w czasie z otwarciem nowoczesnego showroomu opraw oświetleniowych w londyńskiej siedzibie nowej spółki LUG Lighting UK Ltd.
100%
udziałów
Spółka T.O.W. LUG Ukraina została utworzona w 2005 roku i zajmowała się sprzedażą opraw marki LUG na rynku ukraińskim. Obecnie działalność spółki jest zawieszona z powodu trudnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie wynikających ze złej sytuacji finansowej kraju, powszechności łamania przepisów prawnych i zjawisk korupcyjnych.
Ryszard Wtorkowski
Prezes Zarządu LUG S.A.
Prezes Zarządu LUG S.A.
Jest założycielem i największym akcjonariuszem spółki LUG S.A. Z wykształcenia - elektronik. W latach 2002-2007 pełnił funkcję Prezesa Zarządu LUG Sp. z o.o. Po zmianie formy prawnej na spółkę akcyjną we wrześniu 2007 roku, został Prezesem Zarządu LUG S.A. Obecnie jest także Prezesem LUG Light Factory Sp. z o.o., LUG GmbH oraz LUG Lighting UK Ltd. Aktywnie wspiera liczne organizacje integrujące środowisko nauki i biznesu, m.in. w latach 2011-2013 pełnił funkcję Kanclerza Loży Lubuskiej Business Centre Club i jednocześnie Wiceprezesa Zarządu BCC.
Mariusz Ejsmont
Wice-Prezes Zarządu
Dyrektor Techniczny
Wice-Prezes Zarządu, Dyrektor Techniczny
Z wykształcenia jest magistrem inżynierem elektrotechniki. Wykształcenie zdobywał na Politechnice Zielonogórskiej (obecny Uniwersytet Zielonogórski). Od 31.01.2011 r pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu LUG S.A. pełni., wcześniej od początku istnienia LUG S.A., czyli od 2007 roku pełnił funkcję Członka Zarządu LUG S.A. Pełni również funkcję Dyrektora ds. Technicznych i Członka Zarządu w spółce LUG Light Factory Sp. z o.o. należącej do Grupy Kapitałowej LUG S.A.
Małgorzata Konys
Członek Zarządu,
Dyrektor Finansowy
Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy
Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Zarządzanie i marketing oraz studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i controllingu na Uniwersytecie Szczecińskim. W 2007 roku została Dyrektorem Finansowym LUG S.A. W wyniku przekształceń organizacyjnych firmy i utworzenia spółki zależnej zmieniła stanowisko na Dyrektora Finansowego LUG Light Factory Sp. z o.o., obejmując jednocześnie funkcję członka Zarządu LUG S.A , które to funkcje pełni także obecnie.
Pozostali członkowie rady nadzorczej
Iwona Wtorkowska
Przewodnicząca
Rady Nadzorczej
Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Z firmą LUG związana jest zawodowo od momentu jej powstania. Początkowo była wspólnikiem w LUG Wtorkowski i Spółka. W latach 2001 – 2007 pełniła funkcję Prokurenta w LUG Sp. z o.o., w latach 2003 – 2007 była również Pełnomocnikiem Zarządu ds. ISO. Po przekształceniu firmy w spółkę akcyjną została wybrana na Przewodniczącą Rady Nadzorczej LUG S.A. i nieprzerwanie pełni tę funkcję do dziś. Ponadto jest Prokurentem spółki LUG Light Factory Sp. z o.o.
Renata Baczańska
Członek Rady
Nadzorczej
Zygmunt Ćwik
Członek Rady
Nadzorczej
Radosław Rejman
Członek Rady
adzorczej
Eryk Wtorkowski
Członek Rady
Nadzorczej
Szymon Zioło
Członek Rady
Nadzorczej
3942013
4372014
4652015
57%
43%
4%podstawowe
18%zawodowe
34%średnie
44%wyższe
37 lat 6 miesięcy
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Nagroda za Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2014 w kategorii Najlepsza Inwestycja
Nagroda za Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2014 w kategorii Producenci Sprzętu Oświetleniowego
Wyróżnienie Prezydenta Miasta Zielona Góra dla Ryszard Wtorkowskiego jako mecenas sportu w województwie lubuskim.
Nagroda Lubuski Lider Biznesu przyznawana przez Krajową Izbę Gospodarczą, patronat Ministerstwa Gospodarki RP
Nagroda Dobry Wzór 2015 - wyróżnienie dla oprawy URBANO LED w kategorii Sfera Publiczna
Najbardziej Innowacyjny Eksporter to wyróżnienie przyznane w plebiscycie Rzeczpospolitej, na podstawie głosów przedstawicieli firm zajmujących się eksportem produktów poza granice Polski.
Najlepszy Eksporter to nagroda w konkursie Orły Eksportu Województwa Lubuskiego pod patronatem Marszałka Województwa
The Best Annual Report 2014 – nagroda główna
Złota Strona Emitenta VIII
Przyjaciel Fundacji Ronalda McDonalda
Grupy Kapitałowej LUG S.A. dotyczą głównie projektowania nowych produktów, badania ich parametrów oraz ulepszania parametrów produktów znajdujących się już w ofercie.
Centrum badawczo-rozwojowe
prace projektowo-koncepcyjne
laboratorium
optymalizacja kosztów produkcji
W grudniu 2015 roku Działy Rozwoju oraz Elektroniki rozpoczęły funkcjonowanie w nowym centrum badawczo - rozwojowym zlokalizowanym w nowej fabryce firmy w Nowym Kisielinie. Natomiast na przełomie grudnia 2015 i stycznia 2016 nastąpiło przeniesienie i uruchomienie laboratorium foto – optycznego w nowej lokalizacji. Produkcja elektroniki ledowej została uruchomiona w obiekcie w Nowym Kisielinie w styczniu 2016 roku.
Centrum badawczo - rozwojowe z kompleksem hal do produkcji elektroniki i magazynem
Prace projektowo-koncepcyjne Grupy Kapitałowej LUG S.A. koncentrują się obecnie na intensywnym rozwoju portfela nowych produktów z zastosowaniem technologii LED.
Przeanalizowano setki materiałów, komponentów oraz podzespołów elektronicznych
Opracowano kilkadziesiąt nowych projektów układów optycznych
Opracowano kilkadziesiąt nowych układów chłodzenia LED
W laboratorium, oprawy i komponenty testowane są głównie pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Badane są między innymi warunki termiczne, szczelność opraw (stopień IP), odporność na udary mechaniczne (stopień IK), starzenie tworzyw sztucznych, a także wszelkie parametry elektryczne. Laboratorium Grupy Kapitałowej LUG S.A. wyposażone jest w komorę bez przeciągową do badań termicznych opraw oświetleniowych zgodnie z normą PN-EN 60598-1 oraz urządzenie do badania palności materiałów metodą rozgrzanego druta (GWT) zgodnie z normą PN-EN 60695-2-10. Ponadto komora do badań cieplnych, pozwala na przeprowadzanie testów starzeniowych tworzyw sztucznych, co w połączeniu z naświetlaniem próbek światłem UV umożliwia przeprowadzanie symulacji trwałości tworzyw sztucznych w czasie. W skład laboratorium wchodzi również ciemnia fotometryczna wyposażona w wysokiej klasy automatyczny system służący do bardzo precyzyjnych pomiarów krzywych rozsyłu światłości opraw oświetleniowych i innych źródeł światła (Goniofotometr typu C-Gama). Laboratorium jest w pełni dostosowane do potrzeb szerokiego spektrum kontroli jakości produktów. Dodatkowo w 2015 roku zostało rozbudowane o nowe laboratorium do badania szczelności opraw oraz zakupiono mniejsze urządzenia pomiarowe, takie jak miernik zjawiska flickeringu (do badań współczynnika migotania światła, który ma bezpośredni wpływ na samopoczucie człowieka) czy przenośny spektometr.
280
Badania związane z bezpieczeństwem
1243
Badania fotometryczne
Innym kierunkiem realizowanych badań jest optymalizacja kosztów produkcji opraw LED. W ramach tych działań spółka w 2015 roku zbudowała nową fabrykę w Parku Technologicznym w Nowym Kisielinie i przeniosła do niej Dział R&D, Laboratorium, produkcję i magazyn komponentów LED. Obecnie własna produkcja modułów LED pozwala na dynamiczny rozwój opraw oświetleniowych LUG o wysokiej skuteczności świetlnej i unikalnym designie z uwzględnieniem optymalizacji kosztów produkcji. Podjęte działania przynoszą obecnie wymierne skutki w postaci uniezależnienia od dostawców oraz idealnego dopasowania opraw oświetleniowych LUG do potrzeb klienta w ramach realizowanej polityki „customizacji”. Innym efektem zrealizowanych prac rozwojowych jest większa dostępność modułów LED i możliwość elastycznego reagowania na potrzeby rynku, co buduje przewagę konkurencyjną Grupy Kapitałowej LUG S.A. nad importerami opraw.
Własna produkcja modułów LED pozwala na dynamiczny rozwój opraw oświetleniowych LUG
W celu osiągnięcia precyzyjnych pomiarów i umożliwieniu jak najdokładniejszej oceny wpływu oświetlenia na środowisko naturalne, LUG zakupił w 2014 roku nowe urządzenie pomiarowe. Jest to system do pomiaru parametrów świetlnych źródeł światła a w szczególności LED. Służy on do pomiaru widma promieniowania świetlnego w zakresie fal widzialnych.
Przeanalizowano setki materiałów, komponentów oraz podzespołów elektronicznych
Opracowano kilkadziesiąt nowych projektów układów optycznych
Opracowano kilkadziesiąt nowych układów chłodzenia LED
Przeanalizowano setki materiałów, komponentów oraz podzespołów elektronicznych
Opracowano kilkadziesiąt nowych projektów układów optycznych
Opracowano kilkadziesiąt nowych układów chłodzenia LED
Designerzy opraw oświetleniowych, pracownicy Działu Rozwoju oraz Działu Technicznego każdego roku intensywnie pracują nad nowymi projektami opraw oświetleniowych, a także modyfikują istniejące już produkty w celu zwiększania ich jakości i funkcjonalności oraz dostosowania ich cech do wymagań klientów.
16
Nowe wdrożone rodziny produktowe
1425
Wdrożone modyfikacje opraw